Akademik Kayıt

Üniversiteye e-kayıt veya şahsen kayıt işlemini tamamlayan ve dil yeterliğini kanıtlayan öğrencilerin yerleştikleri programa, ilgili yarıyıl ve devam eden her yarıyıl için akademik ders kayıtlarını da yaptırmaları gerekir.

Akademik yarıyıl ders kayıtları ‘Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi’ (ÖBİKAS/ BUIS) adı verilen otomasyon sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Akademik yarıyıl kayıt tarihleri Akademik Takvim'de ve http://registration.boun.edu.tr  web sayfasından ilan edilmektedir. İlgili sayfalardan akademik yarıyıl kayıt tarihlerini takip etmeniz önemle hatırlatılır. 

İngilizce dil yeterliğini kanıtlayarak birinci sınıfa başlayacak öğrencilerimiz, akademik takvimde ilan edilen günlerde, ÖBİKAS/BUIS üzerinden ders programını tamamlayarak danışman onayına göndermelidir.

Akademik Yarıyıl ders kayıtları hakkında bilgiler “Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi’ ÖBİKAS/BUIS” bağlantısında yer almaktadır.

Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYOK) dil hazırlık sınıfında eğitim alacak öğrencilerin ÖBİKAS/BUIS üzerinden kayıt yaptırmalarına gerek yoktur. Üniversiteye e-kayıt veya şahsen kayıt işlemini tamamlayan YADYOK dil hazırlık sınıfı öğrencilerinin akademik kayıt onayı Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü tarafından verilir.

0
1
Akademik Danışmanlık

Üniversitemizde eğitim gören her öğrenciye bağlı olduğu bölüm öğretim üyelerinden biri akademik danışman olarak atanır. Danışman, öğrenciye üniversite hayatına uyum, akademik konularda rehberlik ve kariyer planlaması gibi çeşitli konularda yardımcı olur. Öğrencinin gereksinimleri doğrultusunda öğrenciye akademik konularda bilgi verir. Her akademik kayıt döneminde, uygun ders seçimi, ders programlarının onaylanması, ders ekleme / bırakma işlemleri, yatay geçiş, dönem izni vb. gibi konularda öğrenciye akademik danışmanı rehberlik yapar. Akademik ders kayıtları danışman onayından sonra kesinleşir. 
(Bkz. advising.boun.edu.tr )

Akademik danışmanınız Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi (ÖBİKAS) “registration.boun.edu.tr” “General Services” başlığı altında yer alan “Advisor List” bağlantısında belirtilmiştir.

Ders kayıt günlerinde danışmanınıza ulaşarak programınızı beraber oluşturmanız gerekli olup kayıt onay sürecinizi hızlandıracaktır. Düzenli olarak danışmanınızla görüşmeniz, soru ve sorunlarınızı paylaşmanız kuvvetle tavsiye edilir.

0
1
Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi (ÖBİKAS/BUIS)

ÖBİKAS/ BUIS, ‘Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi’ adı verilen otomasyon sisteminin kısaltmasıdır. Öğrencilerin akademik yarıyıl kayıtları, akademik başarı durumları, burs, yurt başvuruları, transkript, öğrenci belgesi  talepleri gibi çeşitli hizmetler bu sistem üzerinden yürütülmektedir.

İngilizce Hazırlık sınıfından muaf olarak doğrudan birinci sınıfa başlayacak öğrencilerimiz, Üniversiteye ilk kayıttan sonra (e- kayıt veya şahsen kayıt), akademik takvimde ilan edilen günlerde, ilgili yarıyıl ve devam eden her yarıyıl için ÖBİKAS/BUIS üzerinden “http://registration.boun.edu.tr” adresini kullanarak ders programını oluşturup, danışman onayına göndererek akademik yarıyıl kaydını tamamlamalıdır.

Akademik yarıyıl kayıt tarihleri Akademik Takvim'de ve http://registration.boun.edu.tr web sayfasında ilan edilmektedir. İlgili sayfalardan akademik yarıyıl kayıt tarihlerini takip etmeniz önemle hatırlatılır. 

Sisteme erişim için kullanıcı adı ve şifre gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre e- kayıt veya şahsen kayıt işleminin tamamlanmasından sonra öğrencilerimize verilmektedir.

Birinci sınıfa başlayacak olan öğrencilerin, Güz dönemindeki zorunlu dersleri otomatik olarak ders programına yüklenir. Açılan kayıt sayfasında öğrencilerin alması gereken zorunlu dersler üzerlerine işlenmiş olarak görünür. Öğrenciler, bu dersleri bırakamazlar ancak dersin başka bir şubesi için değişiklik yapabilir ve programlarındaki seçmeli dersleri ekleyebilirler. Ders programı tamamlandıktan sonra sistem üzerinden danışmanın onayına gönderilmelidir.

Ders programı, Danışman tarafından onaylandıktan sonra akademik kayıt tamamlanır. Aksi takdirde kayıt gerçekleşmemiş sayılır.

Yarıyıl kayıt dönemlerinde öğrenci ve akademik danışmanın iletişim halinde bulunması önemle tavsiye edilir. Akademik kaydın doğru ve zamanında, akademik takvime uygun olarak tamamlanması danışmanın ve öğrencinin ortak sorumluluğudur. Akademik yarıyıl ders kaydını tamamlamayan öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

Akademik takvim ilan edilen “akademik kayıt danışmanı ile görüşme” tarihinde danışmanınız ile görüşmeniz önemle hatırlatılır.

Mali yükümlülüğü olan öğrencilerin, kayıt sistemine erişimleri mali yükümlülüklerin tamamlanmasından sonra mümkün olacaktır. Mali yükümlülükler hakkında ayrıntılı bilgiye “http://ogrenciler.boun.edu.tr/Home/SubPage/harclarveucretler” bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Mevcut yönetmelik ve yönergeleri bilmek öğrencilerin kendi sorumluluğudur. Üniversitede uygulanmakta olan “Yönetmelikler - Yönergeler - Uygulama Esasları” na “http://ogrenciler.boun.edu.tr” bağlantısından ve “http://www.boun.edu.tr/tr_TR/Content/Genel/Yonetmelikler_Ve_Yonergeler” bağlantısından erişilebilir. Öğrencilerin yönetmelikleri dikkatle incelemeleri önerilir.

Üniversitemiz web sayfası “http://www.boun.edu.tr” adresinde yer alan “Öğrenciler” portalından (http://ogrenciler.boun.edu.tr) bir çok faydalı bilgiye erişebilir.

0
1
Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sisteminde (ÖBİKAS/BUIS) Kayıtlı Elektronik Posta Adresi

Üniversitemiz tarafından öğrencilere yapılan tüm duyuru ve güncellemeler, Öğrenci Bilgi Kayıt Sistemi’nde (ÖBİKAS/BUIS) tanımlanan elektronik posta adresleri kanalıyla iletilir. Bu nedenle en güncel e-posta adreslerinin sistemde kayıtlı olması gerekir.

Üniversiteye e-kayıt veya şahsen kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere Üniversitemiz Bilgi İşlem Merkezi (BİM) tarafından “boun.edu.tr” uzantılı e-posta hesabı oluşturulmaktadır. “boun.edu.tr” uzantılı e-posta hesabına ilişkin bilgi öğrencilerin ÖSYM’de bulunan e-posta adreslerine gönderilmektedir. Eğer öğrenci şifreyi alamadıysa veya ÖSYM’den gelen e-posta adresi yanlış ise “mail.boun.edu.tr” adresinden cep telefonu kullanılarak şifre yenileme yapılabilecektir. Aksi halde Bilgi İşlem Merkezine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.