Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi (ÖBİKAS)

İngilizce Hazırlık sınıfından muaf olarak doğrudan birinci sınıfa başlayacak öğrenciler, Üniversiteye ilk kayıttan sonra (e- kayıt veya şahsen kayıt), akademik takvimde ilan edilen günlerde, ilgili yarıyıl ve devam eden her yarıyıl için ÖBİKAS üzerinden “http://registration.boun.edu.tr” adresini kullanarak ders programını oluşturup, danışman onayına göndererek akademik yarıyıl kaydını tamamlamalıdır. Akademik kaydını tamamlamayan öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

  • Ders kayıtları için çevrimiçi sistem, 13 Eylül 2019 Cuma günü saat 10:00’da öğrencilerin erişimine açılıp, 17 Eylül 2019 Salı günü saat 23:59’da öğrencilerin erişimine kapatılacaktır.
  • Kayıt sistemine erişim, “http://registration.boun.edu.tr” adresinden kullanıcı adı ve şifre (UserName ve Password) kullanılarak yapılır.
  • Mali yükümlülüğü olan öğrencilerin, kayıt sistemine erişimleri mali yükümlülüklerin tamamlanmasından sonra mümkün olacaktır. Mali yükümlülükler hakkında ayrıntılı bilgiye “http://ogrenciler.boun.edu.tr/Home/SubPage/harclarveucretler” bağlantısından ulaşabilirsiniz.
  • Birinci sınıfa başlayacak olan öğrencilerin, Güz dönemindeki zorunlu dersleri otomatik olarak ders programına yüklenir. Öğrenciler, bu dersleri bırakamazlar ancak dersin başka bir şubesi için değişiklik yapabilir ve programlarındaki seçmeli dersleri ekleyebilirler. Öğrenciler, hazırladıkları ders programını sistem üzerinden danışmanın onayına gönderilmelidir. Aksi takdirde Kayıt gerçekleşmemiş sayılır.
  • Ders Programı, Danışman tarafından onaylandıktan sonra akademik kayıt tamamlanır. Aksi takdirde kayıt gerçekleşmemiş sayılır.
  • Yarıyıl kayıt dönemlerinde öğrenci ve akademik danışmanın iletişim halinde bulunması önemle tavsiye edilir. Akademik kaydın doğru ve zamanında, akademik takvime uygun olarak tamamlanması danışmanın ve öğrencinin ortak sorumluluğudur.
  • Mevcut yönetmelik ve yönergeleri bilmek öğrencilerin kendi sorumluluğudur. Üniversitede uygulanmakta olan “Yönetmelikler - Yönergeler - Uygulama Esasları” na “http://ogrenciler.boun.edu.tr” bağlantısından ve “http://www.boun.edu.tr/tr_TR/Content/Genel/Yonetmelikler_Ve_Yonergeler” bağlantısından erişilebilir. Öğrencilerin yönetmelikleri dikkatle incelemeleri önerilir.
  • Üniversitemiz web sayfası “http://www.boun.edu.tr” adresinde yer alan “Öğrenciler” portalından (http://ogrenciler.boun.edu.tr) bir çok faydalı bilgiye erişebilir.