Düzey Belirleme Sınavı (DBS)

16 Eylül 2019 Pazartesi
Düzey Belirleme Sınavı (DBS)

 

2019-2020 Akademik yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan ve İngilizce yeterlik sınavı muafiyetini BÜYES/BUEPT, TOEFL® IBT veya IELTS Academic (Paper-based/ Computer-delivered) sınavları ile sağlamamış bütün öğrenciler 16 Eylül 2019 Pazartesi günü yapılacak İngilizce Düzey Belirleme Sınavı’na (DBS) girmekle yükümlüdürler. Bu sınav, öğrencinin Hazırlık Birimi’nde hangi düzeyde (Programda) İngilizce eğitim alacağını belirler. Öğrenciler Düzey Belirleme Sınavı’na öğrenim gördükleri Kampüslerde girecektir. I. grup öğrencilerimizin sınavı, saat 10.00’dan itibaren yapılacak olan kimlik kontrolünün ardından saat 10.30-11.35 arasında verilecektir. II. grup öğrencilerimizin sınavı ise saat 12.00’dan itibaren yapılacak olan kimlik kontrolünün ardından saat 12.30-13.35 arasında verilecektir. Sınava girecek öğrenci sayısına bağlı olarak grup sayısı değişebilir.

Öğrencilerin hangi grupta ve saat diliminde sınava girecekleri ile ilgili bilgiler, 13 Eylül 2019 Cuma günü saat 17.00’dan sonra Kuzey Kampüs Yeni YADYOK Binası ve Sarıtepe Kampüsü YADYOK binası girişlerinde bulunan ilan panolarında ve www.yadyok.boun.edu.tr adresinde ilan edilecektir. Öğrencilerin DBS’ye girebilmeleri için başvuru yapmalarına gerek yoktur. YKS ile yeni yerleştirilmiş ve İngilizce yeterlik muafiyetini BÜYES/BUEPT, TOEFL® IBT veya IELTS Academic (Paper-based/ Computer-delivered)  sınavları ile sağlamamış tüm öğrencilerin isimleri DBS’ye girecekler listesinde yer alacaktır. Öğrencilerin kendileri için ilan edilen grupta ve saat diliminde sınava girmeleri gerekmektedir.

Düzey Belirleme Sınavına katılmayan öğrencilerin Hazırlık sınıfı yerleştirmeleri doğrudan Program 1 (Başlangıç seviyesi) sınıflarına yapılacaktır.

DBS’de 2 adet güncel fotoğraflı resmi kimlik kartı (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, öğrenci kimliği) göstermek zorunludur. Öğrencilerin DBS için beraberlerinde hem kurşun kalem hem de tükenmez kalem (mavi ya da siyah renk) getirmeleri gerekmektedir. Mavi ve siyah renklerin dışında tükenmez kalem kullanılması yasaktır.

Hazırlık birimi dersleri 16 Eylül 2019 Pazartesi günü Düzey Belirleme Sınavı ile başlayacaktır. Öğrencilerin hangi programlarda eğitim görecekleri 18 Eylül 2019 Çarşamba günü www.yadyok.boun.edu.tr adresinde ilan edilecektir.