Üniversiteye Kayıt

Lisans Programlarına ÖSYM Tarafından Yeni Yerleştirilen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları

Boğaziçi Üniversitesine ailesine hoş geldiniz!

2020 - 2021 Akademik Yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin, ilan edilen kayıt süreleri içinde üniversiteye kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Üniversitemize YKS ile yerleşen tüm öğrenciler, https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik ortamda 29 Ağustos - 6 Eylül 2020 tarihleri arasında “E-Kayıt” işlemini yapabileceklerdir.

E-kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin, kayıt için üniversitemize gelmeleri veya belge getirmelerine gerek yoktur.
 
E-kayıt işlemi yapmayan öğrencilerimizin ise 3 - 4 Eylül 2020 tarihlerinde üniversitemize şahsen başvurarak kayıt olmaları gerekmektedir.

İlan edilen kayıt süreleri içinde üniversiteye kayıt işlemlerini (e-kayıt veya şahsen kayıt) yaptırmayan öğrenciler üniversiteye kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

Aynı anda iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyanlar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde üniversitemizde yerleştirildikleri programa kayıt yaptıramazlar.
 

Halen bir lisans programına kayıtlı öğrenilerin Üniversitemizde kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt yaptırabilmeleri için ilan edilen kayıt gününden önce kayıtlı oldukları yüksek öğretim kurumundan ilişiklerini kesmeleri zorunludur.

Boğaziçi Üniversitesi eğitim dili İngilizcedir.

Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYOK) tarafından verilen İngilizce Yeterlik Sınavı (BÜYES/BUEPT), Düzey Belirleme Sınavı (DBS), TOEFL®/IELTS sınavlarının onayı ve dil hazırlık sınıfı hakkında bilgiler bu sitenin “İngilizce Yeterlik” bağlantısında ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

İngilizce dil yeterliğinizi Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYOK) tarafından verilen İngilizce Dil Yeterlik Sınavı (BUEPT/BÜYES) ile belgelemek istiyorsanız online sınav başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sınav hakkında bilgiler bu sitenin “İngilizce Yeterlik” bağlantısında yer almaktadır.

E- kayıt veya şahsen kayıt işlemini tamamlayan, İngilizce dil yeterlik belgesi olmayan tüm öğrencilerimiz 19 Ekim 2020 Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYOK) tarafından yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavına (DBS) girmekle yükümlüdürler.

Bu sınav, öğrencinin Hazırlık Birimi’nde hangi programda İngilizce eğitim alacağını belirler. Bu sınava katılmayan öğrencilerin Hazırlık sınıfı yerleştirmeleri doğrudan Program 1 (Başlangıç seviyesi) sınıflarına yapılacaktır.

İngilizce dil yeterliğini TOEFL® veya IELTS sonucu ile belgeleyecek olan öğrencilerimizin sınav sonuç belgelerinin aslını YADYOK Öğrenci İşleri Ofisi’nde onaylatması ve onaylı belgenin en geç 9 Ekim 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekir.

İngilizce dil yeterliği, yurt ve burs başvuruları ile akademik yarıyıl ders kayıtları hakkında ayrıntılı bilgiler bu sitenin ilgili bağlantılarında yer almaktadır.

0
0
Kayıtla İlgili Önemli Notlar
 1. Posta ile kayıt yapılamaz.
 2. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi ancak aslının getirilmesi koşuluyla kabul edilir.
 3. Belgeler eksik ise kayıt işlemi tamamlanamaz.
 4. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
 5. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemler yapılır.
0
0
İletişim
Boğaziçi Üniversitesi
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü
Genel İdare Binası, Giriş Katı
34342 Bebek, İstanbul
Tel: 0212 359 4408
registration.boun.edu.tr
0
1
E-Kayıt
29 Ağustos - 6 Eylül 2020
 

Kayıt işlemleriniz için lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatle inceleyiniz.

Üniversitemize ÖSYM tarafından yeni yerleştirilen öğrencilerin Üniversiteye ilk kayıtları Elektronik ortamda E-Devlet kapısı üzerinden yapılacaktır. E-Devlet kapısının internet adresi https://www.turkiye.gov.tr/’ dir.

E-kayıt yapabilmeniz için E-Devlet şifrenizi daha önce almış olmanız gerekmektedir.

E-Devlet şifrenizi şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu fotoğraflı kimlik kartınızı (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz ederek yurt içinde PTT Merkez Müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden, yurt dışında iseniz konsolosluklardan, temin edebilirsiniz.

E- kayıt işleminizi,  https://www.turkiye.gov.tr/ adresinin “e-hizmetler” bölümünde yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ bağlantısından açılacak olan “Üniversite E-kayıt” seçeneğini tıklayarak başlatabilirsiniz.  

E-kayıt işleminizi tamamladıktan sonra kayıt olduğunuzu gösteren barkotlu çıktıyı yazdırmayı unutmayınız!

 
E-kayıt işlemini gerçekleştirerek kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alan öğrencilerimizin Üniversiteye kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. E-kayıt yaptıran öğrencilerimizin ayrıca kayıt için üniversitemize gelmeleri veya belge getirmelerine gerek yoktur. Ancak elektronik ortamda yüklemelerini istediğimiz aşağıdaki zorunlu belgeleri yüklemeleri gerekmektedir.

 

0
0
Elektronik ortamda sisteme yüklenmesi zorunlu belgeler

Üniversiteye E- kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin aşağıda belirtilen zorunlu belgeleri elektronik ortamda Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi’ne (ÖBİKAS/BUIS) yüklemeleri gerekmektedir.

ÖBİKAS/BUIS internet adresi  “http://registration.boun.edu.tr” dir. Sisteme erişiminiz, kullanıcı adınız ve şifreniz ile mümkün olacaktır. Kullanıcı adınız, şifreniz ve elektronik ortamda yüklemenizi istediğimiz belgeleri içeren bilgiler ÖSYM’de kullandığınız e-posta adresinize gönderilecektir. Sisteme erişim sağladığınızda zorunlu olarak belge yükleme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu süreçte e-postanızı takip etmenizi önemle hatırlatılırız.

ÖSYM’de, e-posta adresi bulunmadığı veya yanlış olduğu için Üniversitemiz tarafından gönderilen e-postayı alamayan öğrencilerimiz,  “http://registration.boun.edu.tr/buis/onlineregistrationLogin.aspx”  adresinden kimlik bilgilerini doğrulayarak e-posta adresini güncelleyebilirler.
 
Sisteme yüklenmesi zorunlu belgeler
 • Nüfus Cüzdanı veya TC. Kimlik Kartı (ön ve arka yüz) 
 • Lise Diploması
 • 2020-YKS Sonuçları çıktısı
 • 2020-YKS Yerleştirme Sonuçları çıktısı
 • Barkodlu E-Kayıt Belgesi çıktısı (sadece e-kayıt yaptıranlar için)
 • Bilgi Formu

 

YKS İle Yerleşen Öğrenciler için Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi  (ÖBİKAS/BUIS) Giriş ve Kayıt Belgeleri Yükleme Kılavuzu

 • Kılavuzda yer alan adımları izleyerek belge yükleme işleminizi tamamlamanızı önemle hatırlatırız.
 • Yüklediğiniz belgelerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir.
 • Belgelerin doğruluğu Mernis, ÖSYM, YÖK gibi kurumlardan kontrol edilecektir.
 • Yüklediğiniz belgelerin boyutu 2MB’den büyük olmamalıdır. Aksi takdirde yükleme aşamasında sorun yaşayabilirsiniz.
 • Fotoğraf olarak yüklenen belgelerde veya fotoğraftan PDF formatına dönüştürüyorsanız öncesinde kısa kenarı 800px e kadar net okunurluğunu bozmadan düşürebilirsiniz. Bu sayede MB boyutu da çok büyük oranda azalmış olacaktır.
 • Belge yüklemenizde izlenecek yol, “YKS İle Yerleşen Öğrenciler için Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi  (ÖBİKAS) Giriş ve Kayıt Belgeleri Yükleme Kılavuzunda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

 

 

0
1
Şahsen Kayıt
3 - 4 Eylül 2020
 
E-kayıt işlemini yapmayan öğrencilerimizin Üniversitemize şahsen gelerek kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.
 
Şahsen kayıt işlemleri, aşağıda belirtilen belgelerle birlikte 3 - 4 Eylül 2020 tarihlerinde saat 10:00 – 17:00 arasında Güney Kampuste bulunan Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü’nde yapılacaktır. Belirtilen tarihlerde kayıt işlemini yaptırmayanlar, Üniversiteye kayıt haklarını kaybedeceklerdir.
 

Aynı anda iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyanlar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde üniversitemizde yerleştirildikleri programa kayıt yaptıramazlar.

Halen bir lisans programına kayıtlı öğrencilerin Üniversitemizde kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt yaptırabilmeleri için ilan edilen kayıt gününden önce kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmeleri zorunludur.

Üniversitemizde bir lisans programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında (lise) veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek olan öğrencilerin ilan edilen kayıt günlerinde Üniversitemize geçici kayıtları yapılabilecektir.

Bu kapsamda olan öğrencilerin halen eğitim gördükleri ortaöğretim kurumlarından veya lisans eğitimi gördükleri yükseköğretim kurumundan alacakları  (mezuniyet aşamasında olup  staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecekler için) durumlarını belirten resmi yazıyı Üniversitemize ibraz etmeleri halinde geçici kayıtları alınabilecektir.  

Geçici kayıtları alınacak öğrencilerin mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar Üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup 3-4 Eylül 2020 tarihlerinde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Şahsen kayıt için aşağıda belirtilen belgelerin ilan edilen kayıt günlerinde kayıt görevlilerine teslim edilmesi gerekmektedir. Şahsen kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin ayrıca elektronik ortamda yüklemelerini istediğimiz aşağıdaki zorunlu belgeleri yüklemeleri gerekmektedir.
 
0
0
Şahsen kayıt için gerekli belgeler
 • Diplomanın aslı ve bir adet fotokopisi (diploma henüz hazırlanmamışsa yeni tarihli mezuniyet belgesi)
 • Nüfus cüzdanı veya T.C.  Kimlik Kartı
 • Mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek öğrencilerin eğitim gördükleri kurumdan staj, bütünleme veya tek ders sınavına gireceklerini belirten resmi bir yazı. 
 • Bilgi Formu
0
0
Elektronik ortamda sisteme yüklenmesi zorunlu belgeler

Üniversiteye şahsen kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin aşağıda belirtilen zorunlu belgeleri elektronik ortamda Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi’ne (ÖBİKAS/BUIS) yüklemeleri gerekmektedir.

ÖBİKAS/BUIS internet adresi  “http://registration.boun.edu.tr” dir. Sisteme erişiminiz, kullanıcı adınız ve şifreniz ile mümkün olacaktır. Kullanıcı adınız, şifreniz ve elektronik ortamda yüklemenizi istediğimiz belgeleri içeren bilgiler ÖSYM’de kullandığınız e-posta adresinize gönderilecektir. Sisteme erişim sağladığınızda zorunlu olarak belge yükleme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu süreçte e-postanızı takip etmenizi önemle hatırlatılırız.

 
ÖSYM’de, e-posta adresi bulunmadığı veya yanlış olduğu için Üniversitemiz tarafından gönderilen e-postayı alamayan öğrencilerimiz,  “http://registration.boun.edu.tr/buis/onlineregistrationLogin.aspx”  adresinden kimlik bilgilerini doğrulayarak e-posta adresini güncelleyebilirler.
 
Sisteme yüklenmesi zorunlu belgeler
 • Nüfus Cüzdanı veya TC. Kimlik Kartı (ön ve arka yüz)
 • Lise Diploması
 • 2020-YKS Sonuçları çıktısı
 • 2020-YKS Yerleştirme Sonuçları çıktısı
 • Barkodlu E-Kayıt Belgesi çıktısı (sadece e-kayıt yaptıranlar için)
 • Bilgi Formu (e-posta adresinize gönderilecektir)

·       Kılavuzda yer alan adımları izleyerek belge yükleme işleminizi tamamlamanızı önemle hatırlatırız.

·       Yüklediğiniz belgelerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir.

·       Belgelerin doğruluğu Mernis, ÖSYM, YÖK gibi kurumlardan kontrol edilecektir.

·       Yüklediğiniz belgelerin boyutu 2MB’den büyük olmamalıdır. Aksi takdirde yükleme aşamasında sorun yaşayabilirsiniz.

·       Fotoğraf olarak yüklenen belgelerde veya fotoğraftan PDF formatına dönüştürüyorsanız öncesinde kısa kenarı 800px e kadar net okunurluğunu bozmadan düşürebilirsiniz. Bu sayede MB boyutu da çok büyük oranda azalmış olacaktır.

Belge yüklemenizde izlenecek yol, “YKS İle Yerleşen Öğrenciler için Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi  (ÖBİKAS) Giriş ve Kayıt Belgeleri Yükleme Kılavuzunda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

 

0
0
Kayıtla İlgili Önemli Notlar
 1. Posta ile kayıt yapılamaz.
 2. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi ancak aslının getirilmesi koşuluyla kabul edilir.
 3. Belgeler eksik ise kayıt işlemi tamamlanamaz.
 4. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
 5. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemler yapılır.
0
1
Üniversiteye Kayıt Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
1
0
E-kayıt işlemini nereden yapabilirim?

E-Devlet Kapısı’nın www.turkiye.gov.tr adresinden, “e-Hizmetler” bağlantısına tıkladıktan sonra gelen listede “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” altında bulunan “Üniversite E-Kayıt” bağlantısına tıklayarak yapabilirsiniz. Üniversiteye kayıt işleminizi E-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu işlem yaklaşık 1 dakikanızı alacaktır. E-kayıt işleminizi tamamladıktan sonra kayıt olduğunuzu gösteren barkotlu çıktıyı yazdırmayı unutmayın!

1
0
Üniversiteye E-kayıt için ne yapmalıyım?

E- kayıt yapabilmeniz için, e-Devlet şifresine sahip olmanız gereklidir. E-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden veya yurt dışında iseniz Konsolosluklardan, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

1
0
E-kayıt yaptım, belge getirmem gerekiyor mu?

E-kayıt işlemini tamamlayan ve kayıt olduğunu gösterir barkotlu çıktıyı alan öğrencilerimizin kayıt için belge getirmelerine gerek yoktur. Ancak elektronik ortamda yüklenmesi gereken zorunlu belgeler sistem üzerinden yüklenerek gönderilmelidir. Yüklenmesi gereken zorunlu belgeler için https://universiteyekayit.boun.edu.tr adresini ziyaret ediniz.

1
0
E-kayıt yaptım, şahsen gelmem gerekiyor mu?
E-kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin, şahsen üniversitemize gelmelerine gerek yoktur.
 
1
0
E-kayıt yaptım, kaydımın tamamlandığından nasıl emin olurum?
E-kayıt işlemini tamamlayan ve kayıt olduğunu gösterir barkotlu çıktıyı alan öğrencilerimizin, üniversiteye kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. Üzerinde barkot numarası olan bu belge, resmi bir belge olup Üniversiteye kayıt yaptırdığınızı belgelemektedir. E-kayıt işleminizi tamamladıktan sonra kayıt olduğunuzu gösteren barkotlu çıktıyı yazdırmayı unutmayın!
 
1
0
E-kayıt yaptıramıyorum, sebebi nedir?
Başka bir yükseköğretim kurumunda bir lisans programına kayıtlıysanız, 2008 öncesinde liseden mezun olduysanız veya askerlik ile ilgili kayıt engeliniz varsa E-kayıt yaptırmanız engellenmiş olabilir. Bu durumda Üniversitemize gelerek şahsen kayıt yaptırmalısınız.
 
1
0
Halen bir Yükseköğretim kurumu lisans programında (Açıköğretim programları hariç) kayıtlıyım. Yerleştiğim yeni programa kayıt yaptırabilir miyim?
Aynı anda iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyanlar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde Üniversitemizde yerleştirildikleri programa kayıt yaptıramazlar. Bu kapsamda olan öğrencilerin Üniversitemizde kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt yaptırabilmeleri için ilan edilen kayıt gününden önce halen kayıtlı oldukları yüksek öğretim kurumundan ilişiklerini kesmeleri zorunludur. Aksi takdirde kayıtları yapılmaz.
 
1
0
Ortaöğretim kurumunda (Lise) mezun aşamasındayım yerleştirildiğim programa kayıt yaptırabilir miyim?

Üniversitemizde bir lisans programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında (lise) mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek olan öğrencilerin ilan edilen kayıt günlerinde Üniversitemize geçici kayıt yaptırabilmeleri için eğitim gördükleri orta öğretim kurumundan (lise) durumlarını belirten resmi bir yazı almaları halinde geçişi kayıtları yapılır. Geçici kayıtları alınacak öğrencilerin mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar Üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinir ve bu durumda olup 3-4 Eylül 2020 tarihlerinde geçici kayıtlarını yaptırmayanların ise kayıtları yapılmaz.

1
0
Bir lisans programında mezun aşamasındayım yerleştirildiğim programa kayıt yaptırabilir miyim?

Üniversitemizde bir lisans programına kayıt hakkı kazanan ancak, başka bir lisans programında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek olan öğrencilerin ilan edilen kayıt günlerinde Üniversitemize geçici kayıt yaptırabilmeleri için halen eğitim gördükleri yükseköğretim kurumundan durumlarını belirten resmi bir yazı almaları halinde geçişi kayıtları yapılır. Geçici kayıtları alınacak öğrencilerin mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar Üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinir ve bu durumda olup 3-4 Eylül 2020 tarihlerinde geçici kayıtlarını yaptırmayanların ise kayıtları yapılmaz.

1
0
Şahsen Kayıt için ne yapmalıyım?

E-kayıt işlemini yapmayan öğrencilerimizin 3-4 Eylül 2020 tarihlerinde Üniversitemize gelerek şahsen kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Şahsen kayıtla ilgili ayrıntılı bilgiye https://universiteyekayit.boun.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

1
0
E-kayıt yaptım / Şahsen yaptım, başka bir işlem yapmam gerekiyor mu?

E- kayıt veya şahsen kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimizin kayıt için zorunlu olan belgeleri elektronik ortamda Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi’ne (ÖBİKAS/BUİS) yüklemeleri gerekmektedir. Zorunlu belgelerin sisteme yüklenmesi ile ilgili bilgiler Üniveristeye Kayıt web sitesinde https://universiteyekayit.boun.edu.tr e-kayıt ve şahsen kayıt kısmında açıklanmıştır.

İngilizce dil yeterliğini belgeleyerek birinci sınıfa kayıt olacak öğrencilerimizin E-kayıt veya şahsen kayıt işleminden sonra Akademik Takvimde ilan edilen günlerde Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi (ÖBİKAS/BUIS) üzerinden akademik yarıyıl ders kayıtlarını yaparak ders programını danışman onayına göndermelidir. Akademik yarıyıl ders kayıtları hakkındaki bilgilere Üniversiteye Kayıt web sitesinin  (https://universiteyekayit.boun.edu.tr) “Akademik Kayıt” bağlantısından erişebilirsiniz.

İngilizce dil hazırlık sınıfında eğitim görecek öğrencilerimizin E-kayıt veya şahsen kayıt işleminden sonra dil hazırlık sınıfına kayıt onayları Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü tarafından verilecektir. Öğrencilerimizin ayrıca bir işlem yapmasına gerek yoktur. Ancak dil hazırlık sınıfına kayıt olan öğrencilerimizin Hazırlık Birimi’nde hangi seviyede İngilizce eğitim alacağını belirlemek üzere 19 Ekim 2020 tarihinde yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı’na (DBS) girmeleri gerekmektedir. Bu sınava katılmayan öğrencilerimizin Hazırlık sınıfı yerleştirmeleri doğrudan Program 1 (Başlangıç seviyesi) sınıflarına yapılacaktır. Sınav hakkında bilgi almak için 

www.yadyok.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

1
0
ÖBİKAS/BUIS nedir?

ÖBİKAS/ BUIS, ‘Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Bilgi ve Kayıt Sistemi’ adı verilen otomasyon sisteminin kısaltmasıdır. Öğrenci kayıtları, öğrencilerin akademik durumları, burs, yurt başvuruları, belge talepleri gibi çeşitli hizmetler bu sistem üzerinden yürütülmektedir. Sisteme erişim için kullanıcı adı ve şifre gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre kayıt işleminin tamamlanmasından sonra öğrencilerimize verilmektedir. 

1
0
Dil hazırlık sınıfında eğitim görmeden birinci sınıfa kayıt yaptırmak için ne yapmalıyım?

Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim-öğretim dili  İngilizcedir. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin dersleri takip etmek için yeterli İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce dil yeterliği, Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYOK) tarafından ölçülür. YADYOK tarafından hazırlanan Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı (BUEPT/BÜYES) ya da Boğaziçi Üniversitesi tarafından tanınan iki uluslararası İngilizce dil sınavının birinden (TOEFL® IBT ya da IELTS Academic (Paper-based/Computer-delivered) gerekli asgari puan almış olan adaylar dil hazırlık sınıfında okumadan lisans programlarına başlayabilir.

1
0
İngilizce Dil Yeterliği için kabul edilen sınavlar nelerdir?

Boğaziçi Üniversitesi Senato tarafından kabul edilen dil sınavları aşağıda belirtilmiştir. Sınavların geçerlilik süresi sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıldır. Sınavlar hakkında ayrıntılı bilgileri  www.yadyok.boun.edu.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Kabul edilen en düşük puanlar:

1) BÜYES/BUEPT (Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Dil Yeterlik Sınavı)

"C" 


2) TOEFL®

TOEFL® (PBT) 550, TWE 4.5

TOEFL® (IBT) 79, TWE 22

Evde TOEFL® (IBT) 79, TWE 22


3) IELTS

IELTS Akademik 6.5, Akademik Yazma Bölümü: 6.5

1
0
İngilizce Yeterlik Sınavına (BUEPT/BÜYES) girmek zorunlu mu?

İngilizce bilgi düzeyinin İngilizce dil yeterlik şartlarını karşılamayacağını düşünen öğrencilerimiz, BUEPT/BÜYES sınavına girmek zorunda değildir. Ancak İngilizce dil yeterliğini kanıtlayamamış olan tüm öğrencilerimiz Düzey Belirleme Sınavı’na (DBS) girmekle yükümlüdürler.

1
0
Düzey Belirleme Sınavına (DBS) girmek zorunlu mu?

İngilizce dil yeterliğini kanıtlayamamış olan tüm lisans öğrencilerimiz Düzey Belirleme Sınavı’na (DBS) girmekle yükümlüdürler. Bu sınav, öğrencinin Hazırlık Birimi’nde hangi seviyede İngilizce eğitim alacağını belirler. Bu sınava katılmayan öğrencilerin Hazırlık sınıfı yerleştirmeleri doğrudan Program 1 (Başlangıç seviyesi) sınıflarına yapılacaktır. Sınav hakkında bilgi almak için www.yadyok.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

1
0
İngilizce Dil Yeterlik belgem var. Ne yapmalıyım?

TOEFL®/IELTS sınav sonuç belgelerinin aslının YADYOK Öğrenci İşleri Ofisinde onaylatılması ve onaylı belgenin en geç 9 Ekim 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekir.

1
0
İngilizce Dil Yeterlik belgem yok. Ne yapmalıyım?

İngilizce dil yeterliğinizi Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYOK) tarafından verilen BUEPT/BÜYES sınavı ile belgelemek istiyorsanız (BUEPT/BÜYES) sınavına katılmalısınız. Sınav hakkında bilgi almak için www.yadyok.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

1
0
Üniversiteye kaydımı yaptıramazsam ne olur?

İlan edilen kayıt süreleri içinde Üniversiteye kayıt işlemini (e-kayıt veya şahsen kayıt) yaptırmayanlar, Üniversiteye kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

1
0
Öğrenci kimlik kartımı nasıl temin edebilirim?

Adınıza düzenlenecek öğrenci kimlik kartınızın (BUCard) ne zaman size teslim edileceği daha sonra duyurulacaktır.

1
0
Yurtlar hakkında nereden bilgi alabilirim?

Yurtlara ilişikin bilgiler Üniversiteye kayıt web sitesinin (https://universiteyekayit.boun.edu.tr/) “Yurtlar” başlıklı bağlantısında yer almaktadır. Ayrıca www.yurtlar.boun.edu.tr web sitesinden yurt bilgilerine erişebilirsiniz.

1
0
Burslar hakkında nereden bilgi alabilirim?

Burslara ilişkin bilgiler Üniversiteye kayıt web sitesinin (https://universiteyekayit.boun.edu.tr/) “Burslar” başlıklı bağlantısında yer almaktadır. Ayrıca www.bursofisi.boun.edu.tr web sitesinden burs bilgilerine erişebilirsiniz.

1
0
Dil Hazırlık sınıfında kayıt dondurmak için ne yapmalıyım?

Kayıt dondurmak için öncellikle Üniverstiye kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. E-kayıt veya şahsen kayıt işlemini tamamlayarak dil hazırlık sınıfına kayıt olan öğrencilerimiz mazeretlerini bildiren bir dilekçe ile Yabancı Diller Yüksekokulu’na (YADYOK) başvurmalıdır.

1
0
Birinci sınıfta kayıt dondurmak için ne yapmalıyım?

Kayıt dondurmak için öncellikle Üniverstiye kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. İngilizce dil yeterliğini belgeleyerek birinci sınıfa kayıt olan öğrencilerimizin ÖBİKAS/BUIS sisteminde öğrenci sayfasında yer alan e-dilekçe üzerinden mazeretlerini belirterek başvurmaları gerekir.