Yurtlar

Yurt Başvuruları

     

16 - 23 Eylül 2020

Elektronik Başvuru

registration.boun.edu.tr

17 - 22 Ekim 2020

Belgelerin Teslimi

İkamet hakkı kazanılan yurdun amirliğine yurt yerleşimi sırasında teslim edilecektir.

 

0
1
Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler

Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere ikiye ayrılır:

Oda Tipi Yurtlar

1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu ve 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu):

Bu yurtlarda ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda kablosuz internet 24 saat sıcak su, dahili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar

Prof. Dr. Halide Sevim Yavuzer Öğrenci Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu, Kandilli Yurdu ve Superdorm (özel):

Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde kablosuz internet 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır.

Yurtlardaki çamaşırhaneler öğrencilere ücretsiz hizmet vermektedir.

Daire tipi yurtlarda ortopedik engelli öğrencilerimiz için odalar bulunmaktadır.

 

Boğaziçi Üniversitesi yurtları, MEB Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ile B.Ü. Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmektedir. Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.

0
1
2020 Girişli Lisans Öğrencilerinin Online Yurt Başvuruları

Başvuru Tarihi

Başvurular, 18-23 Eylül 2020 (23 Eylül saat:17.00 ye kadar) tarihleri arasında registration.boun.edu.tr adresinden online olarak kabul edilecektir. Başvuru için gereken belgeler, online başvuru sırasında doldurulan bilgilere göre sistem tarafından otomatik olarak listelenecektir. Başvuru için istenen belgeler, yerleşim sırasında (17-22 Ekim 2020)  ikamet hakkı kazanılan yurdun amirliğine teslim edilecektir.

Superdorm Başvuruları

Online yurt başvuruları Superdorm’u kapsamamaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.superdorm.info adresini ziyaret ediniz.

 

0
1
Başvuruların Değerlendirilmesi

Başvurular, Değerlendirme Komisyonu tarafından Yurtlar Komisyonunca oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre incelenir, değerlendirilir ve sıralanır. Yerleşimler, bu sıralama üzerinden yurtların kapasiteleri ve 2020 girişli öğrencilere ayrılacak kontenjanlar oranında yapılır.

COVİD19 pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında yurt yerleştirmelerinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına azami uyulacak ve yurt kapasiteleri bu çerçevede gözden geçirilecektir.

0
1
Yurtlara Yerleşimler

COVİD19 pandemisi sürecinde alınan önlemler gereğince 2020-2021 akademik yılı Güz döneminde hazırlık sınıflarına uzaktan eğitim (online) yapılacaktır. Bu nedenle Güz döneminde hazırlık öğrencileri yurtlara yerleştirilmeyecektir. Pandemi sürecindeki gelişmeleri takiben Bahar dönemi yeniden değerlendirilecek, değişiklik olması halinde hazırlık öğrencilerinin yurt yerleşimleri yapılacaktır.

Bölüm Öğrencilerinin Yerleşim Listesinin İlan Tarihi

Bölüm öğrencilerinin yerleşim listesi, 15 Ekim 2020 tarihinde www.yurtlar.boun.edu.tr adresinde ilan edilecektir.

Bölüm Öğrencilerinin Yurtlara Yerleşim Tarihi

Bölüm öğrencilerinin yurtlara yerleşimleri, 17-22 Ekim 2020 (22 Ekim saat: 17.00 ye kadar) tarihleri içinde yapılacaktır.

Bölüm Öğrencilerinin Yerleşim İşlemleri

2020 girişli bölüm öğrencilerinden başvuru süreçlerini eksiksiz olarak tamamlayan, durumları yurda yerleşim ölçütlerine uygun olanlar kontenjanlar oranında Kilyos, Kuzey ve Kandilli Yerleşkesindeki yurtlara kabul edilecektir. Bu grupta yer alan öğrencilerin yurtlara yerleşim statüleri geçici olacak, yurt hakları ise, 2021-2022 Akademik Yılını kapsamayacaktır. Söz konusu öğrencilerin, 2021-2022 Akademik Yılı yurt başvuruları tekrar değerlendirmeye tabi tutulacak, yurtlara yerleşimleri kontenjanlar oranında yapılacaktır.

COVİD19 pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında tüm yerleştirmeler sadece 2020-2021 Güz dönemi için geçerli olacak, bahar döneminde gelişmelere göre yeniden yerleştirme yapılacaktır.

 

Not: Üniversitemizde öğrenci yakınlarına konaklama hizmeti sunulmamaktadır.